UV filtre slnečných okuliarov

Už pri prvých náznakoch vychádzania slnečných lúčoch siahame po slnečných okuliaroch. Ako si vybrať tie správne slnečné okuliare? Akých rád by sme sa pri ich kúpe držať, na čo by sme mali dohliadať pri výbere? Akých chýb by sme sa mali vyvarovať?

Slnečné okuliare Ray Ban nám ochránia zrak pred uv lúčmi, a tak nám pomáhajú predchádzať prípadných chorobám zraku. O škodlivosti UV žiarenia vie každý z nás. Jeho škodlivosť je podmienená aj nadmorskou výškou. Čím sa pohybujeme vyššie, tým je slnečné žiarenie väčšie. Ak sme na priamom slnku dlhšie, a svoj zrak nechránime, môžeme si tak poškodiť napr. degeneráciu makuly. Je pravda že o degeneráciu môže ísť aj vekom, ale môžeme si ju aj poškodiť vystavením oka slnečnému žiareniu.

Slnečné okuliare by mali mať predovšetkým dostatočný UV filter, ktorý absorbuje slnečné žiarenie. Tento filter by mal  spĺňať aj ďalšie dôležité podmienky ako aj kvalita šošoviek. Aby sme si svoj zrak chránili, vyberáme si slnečné okuliare s tým správnym slnečným filtrom. Poznáme viacero druhov ochranných filtrov a to napr.: absorbujúci, neutrálny, polarizujúci, a reflektujúci, fotochromatický či antireflexný. 

  • Absorbujúci filter – prepúšťajú slnečné lúče podľa farby šošovky.
  • Polarizačný filter – okuliare s týmto filtrom sú veľmi obľúbené a praktické. Využívajú ich najmä ľudia ktorý šoférujú, alebo ak trávime čas pri vode.
  • Neutrálny slnečný filter - pohlcujú pomerne rovnomerne viditeľné spektrum a pôsobia sivo vo farbe.
  • Fotochromatický slnečný filter – tento filter sa používa pri dioptrických slnečných okuliaroch, a pomáhajú meniť odtieň podľa potreby svetelných podmienok.
  • Antireflexný slnečný filter – okuliare s antireflexným slnečným filtrom majú špeciálnu úpravu, a tým odstraňuje rušivé odrazy.
Slnečné okuliare RayBan UV filtre

Slnečné okuliare Highstreet Ray Ban
poskytujú maximálnu ochranu pred slnečným žiarením a zároveň elegantný vzhľad